Zadzwoń lub wyślij smsa ODDZWONIMY
794 962 641

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×

W miastach może spotkać

setki reklam kredytów

gotówkowych.

Do skrzynek na listy

często wrzucane

są ulotki reklamowe

o usługach kredytowych.

Oferty kredytów przychodzą

e-mailem. Obywatel jest

wręcz bombardowany

propozycjami

kredytu- szybkiej pożyczki

na każdy cel dostępnej

nawet w internecie.

Cechą tych pożyczek są stosunkowo niskie kwoty, niedługie okresy spłaty i bardzo duże odsetki.  Nie są to oferty dla osób poszukujących kredytu na zakup samochodu z wyższej póki, remontu mieszkania, inwestycji, czy kupno mieszkania, domu lub gruntu pod budowę domu. Własne mieszkanie to marzenie osób rozpoczynających życie na własnych rachunek.  Często skazani są na wynajmowanie mieszkania, bo nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Można złożyć wniosek na mieszkanie w urzędzie miasta i latami czekać na przydział. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny. Zdaniem specjalistów to najkrótsza droga do własnego mieszkania. Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, którego nie wolno przeznaczyć na dowolny cel.  Każdy  bank ma własną ofertę kredytów hipotecznych. Trzeba się liczyć z tym, że są to kredyty obarczone dodatkowymi formalnościami, które mają upewnić banki, że klient jest w stanie spłacić kredyt.

Zgodnie z zasadami kredyt hipoteczny

może być wykorzystany

na sfinansowanie zakupu

mieszkania lub domu,

budowę domu, remont

lub adaptację nieruchomości,

wykup mieszkania komunalnego

lub zakładowego,

przekształcenie lokatorskiego

lub własnościowego

spółdzielczego prawa

do lokalu w prawo własności,

wykończenie, remont

lub modernizację wybudowanego

mieszkania lub domu,

zakup działki\ gruntu pod budowę..

Niektóre banki pozwalają przeznaczyć część kredytu hipotecznego, ok 20% na dowolne cele, np.: kupno wyposażenia do mieszkania. Zakup nieruchomości sfinansować można jedynie kredytem hipotecznym. Mieszkania, czy domy nie należą do tanich towarów. Banki nie dają na ten cel kredytu bez zabezpieczenia. Kredyt mieszkaniowy, udzielany jest najczęściej z zabezpieczeniem hipotecznym, w postaci mieszkania lub domu.  Kredyty mieszkaniowe udzielane są na zakup mieszkania lub budowę domu, są to pożyczki na bardzo duże sumy. Są to wieloletnie zobowiązania finansowe, spłacane nawet przez 30 lat.  Trudno jest zaplanować dokładnie swoje życie na tak długi czasu, zawsze może zdarzyć się coś, czego nie przewidywało się, np.: utrata pracy, choroba, kataklizm naturalny, który zniszczył dom lub mieszkanie, śmierć współmałżonka/partnera. Dlatego banki dla kredytobiorców hipotecznych stawiają większe wymagania. .

Kredytobiorcy uważają,

że wybór kredytu hipotecznego

jest tak samo ważny jest

wybór odpowiedniego mieszkania.

Jest to decyzja, która pociąga

za sobą wieloletnie skutki dla życia rodziny.

Z pozoru podobne oferty mogą się różnić o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niksie oprocentowanie  nie zawsze oznacza, że kredyt jest tani. Jeżeli prowizja banku jest wysoka, kredyt wcale nie będzie tak korzystny, jak wydawało się kredytobiorcy. Wybór kredytu zaczynamy od ustalenia wysokości budżetu jaki chcemy przeznaczyć na mieszkanie. Przed zakupem mieszkania trzeba rozważyć w jakiej chcemy mieszkać. Istotne znaczenie ma także wielkość mieszkania i plany rodzinne. Osoby, które chcą mieć dzieci powinny zdecydować się na większe mieszkanie, co najmniej dwupokojowe.  Kawalerki są przeznaczone dla singli lub par nieplanujących dzieci. Trudno w jednym pokoju zmieścić dwie dorosłe osoby i dziecko.

Niektórzy kredytobiorcy uważają, że korzystnie jest zaciągać kredyt mieszkaniowy w banku, w którym prowadzimy konto i korzystamy z jego innych usług. Rata kredytu hipotecznego składa się z dwóch elementów: kapitału i odsetek. Często spotykane jest nazewnictwo rata kapitałowa i rata odsetkowa lub część kapitałowa kredytu i część odsetkowa kredytu. Kredyty hipoteczne mają dwa systemy spłaty ratalnej – spłata ratami stałymi i spłacanie długu ratami malejącymi. W przypadku spłaty w ratach malejących pierwsze raty są wyższe, zmniejszeniu ulegają dopiero po spłacie kapitału. Obowiązuje zasada, że im mniejszy udział kapitału w racie, tym niższe odsetki płaci klient. Zaletą równej raty jest to, że jest ona niższa niż raty malejące w pierwszych piętnastu latach spłaty kredytu. Aby otrzymać taki kredyt trzeba posiadać najwyższą zdolność kredytową.

Sposób spłacania kredytu

to kolejny materiał

do przemyślenia przed

decyzją o zaciągnięciu

kredytu hipotecznego.

Zobowiązanie to jest poważnym obciążeniem domowego budżetu, z którego trzeba wywiązywać się niezależnie od okoliczności życiowych. Od 2016 roku zmieniły się zasady przyznawania kredytów hipotecznych- taki kredyt może uzyskać osoba, posiada wkład własny w wysokości minimum 15%. Od 2017 roku wykład własny wynosi 20%. Zdaniem osób zainteresowanych kredytem konieczność posiadania wkładu własnego jest poważną przeszkodą w staraniu się o kredyt hipoteczny.  Nie dość, że nad klientem przez 30 lat wisi niebezpieczeństwo utraty mieszkania w razie niespłacania rat, to jeszcze, aby dostać kredyt trzeba mieć sporo pieniędzy.

Program „Mieszkanie dla Młodych”

daje możliwość sfinansowania

wkładu własnego,

ale rząd kończy jego realizację.

Sytuacja osób ubiegających się o kredyt hipoteczny na mieszkanie będzie jeszcze trudniejsza.  O kredyt hipoteczny najczęściej starają się młode małżeństwa, osoby między 20 a 35 rokiem życia, które najczęściej nie dysponują tak dużymi oszczędnościami i muszą szukać dodatkowych źródeł sfinansowania wkładu własnego. Wkład własny zabezpiecza interesy banku – klient którego stać na wkład własny raczej nie będzie miał problemu ze spłatą zobowiązań. Z drugiej strony jest bardzo poważnym utrudnieniem dla kredytobiorców,  a rządzący nie przygotowali kolejnego programu, który pomógłby sfinansować zakup mieszkania. W wybraniu odpowiedniego do potrzeb klienta kredytu hipotecznego mogą pomóc rankingi kredytów hipotecznych dostępne w internecie oraz internetowe kalkulatory rat kredytu i zdolności kredytowej. Pozostaje jedynie złożenie wniosku i pozytywne przejście procedury oceny zdolności kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×