Zadzwoń lub wyślij smsa ODDZWONIMY
794 962 641

Koszt ubezpieczenia samochodu

Koszt ubezpieczenia samochodu
0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×

Według polskiego prawa kierowca,

który nie ma wykupionego

obowiązkowego ubezpieczenia

OC nie może wyjechać na drogę.

Brak ubezpieczenia oznacza, że w razie wypadku, kierowca musiałby sam pokryć wszystkie szkody: koszty leczenia poszkodowanych i naprawy pojazdu uczestnika wypadku. Jazda bez ważnego ubezpieczenia naraża kierowcę na mandat znacznej wysokości. Ubezpieczenie OC daje kierowcy pewność, że w razie wypadku szkody zostaną pokryte bez naraża jego domowego budżetu.

Chroni ono kierowcę przed przed odpowiedzialnością cywilną za szkody wyrządzone innym użytkownikom  w związku z ruchem  samochodu.  Ochrona, poczucie bezpieczeństwa kosztują. Koszty ubezpieczenia pokrywa kierowca. Osoba, która kupuje auto zadaje sobie pytanie o koszt ubezpieczenia samochodu.  Nie ma jednej ceny ubezpieczenia samochodu.

Zależy ona od wielu czynników,

np.: od roku produkcji auta,

wieku kierowcy, miejsca

użytkowania pojazdu,

marki oraz wartość

ubezpieczonego samochodu.

Istotne znacznie ma także

wyposażenie auta i stan licznika.

Ważna jest także historia ubezpieczenia właściciela. Jeżeli właścicielem jest osoba, która niedawno uzyskała prawo jazdy, ma mniej niż 25 lat lub ma w swojej historii bycie sprawcą wypadku, wtedy składka ubezpieczenia będzie wyższa.

Ubezpieczenie OC trzeba wykupić w dniu pierwszej rejestracji pojazdu na terenie kraju lub w dniu, w którym właściciel kupił  pojazd bez ważnego OC, a chce tym autem przemieszczać się po drogach. Koszt  ubezpieczenia samochodu odsunie się w czasie, jeżeli zakupione auto posiada ważne ubezpieczenie OC wykupione jeszcze przez poprzedniego właściciela.  Nowy właściciel może korzystać z tego ubezpieczenia do końca polisy. Ubezpieczenie OC poprzednim właścicielu nie wznawia się automatycznie na kolejny rok. W przypadku pożyczania samochodu od innej osoby należy sprawdzić, czy ważna jest polisa OC.

W przypadku, kiedy sprawca

nie ma ważnego ubezpieczania OC,

odszkodowanie dla poszkodowanego

wypłacane jest przez Ubezpieczeniowy

Fundusz Gwarancyjny.

Nie znaczy to, że nieubezpieczony sprawca nie ponosi konsekwencji finansowych- Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ściąga później całą kwotę od właściciela pojazdu i kierowcy, który spowodował wypadek. Oznacza to dług nieraz na wiele lat. Koszt ubezpieczenia samochodu można trochę obniżyć. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zniżki za bezszkodową jazdę. Zniżka zwiększa się wraz z upływem lat bezszkodowej jazdy, jej maksymalna wysokość może wynosić 60%.

Jeżeli kierowca ma wypracowaną

znaczną zniżkę za bezpieczną,

bezwypadkową jazdę,

to powinien szukać firmy ubezpieczeniowej,

która oferuje dodatkowe

ubezpieczenie od utraty zniżki.

Przy takim wariancie ubezpieczenia klient w razie wypadku zachowuje dotychczasowe zniżki. Przy zmianie ubezpieczyciela warto upewnić się, czy honoruje on dotychczas wypracowane zniżki. Mniejszą stawkę ubezpieczenia zapłacą właściciele pojazdów garażowanych, gdyż takie samochody są mniej narażone na działanie czynników atmosferycznych, czy kradzieże. Cenę ubezpieczenia obniżają wszelkie alarmy i zamontowane w samochodzie urządzenia lokalizujące. Przy najtańszej opcji ubezpieczenia OC.

Koszty ubezpieczenia samochodu można obniżyć dzięki dodaniu do ubezpieczenia drugiej osoby, o ile jest to osoba starsza od właściciela samochodu lub nie ma na swoim koncie żadnych kolizji. Koszt ubezpieczenia samochodu będzie większy jeżeli właściciel wprowadzi do niego modyfikacje, typu:  tuning. Wersje sportowe są również droższe w ubezpieczeniu.  Koszt ubezpieczenia zależy także od pojemności silnika. Ubezpieczenie do mniejszych samochodów kupimy taniej niż do większego pojazdu. Z droższym ubezpieczeniem trzeba liczyć się decydując się na zakup luksusowego auta. Towarzystwa ubezpieczeniowe zalecają, aby do polisy OC dokupić  ubezpieczenie AC.

Często oferują w pakietach oba ubezpieczenia.

Polisa autocasco jest nieobowiązkowa, ale zdaniem kierowców i ubezpieczycieli warto ją wykupić, zwłaszcza jeżeli jest się posiadaczem auta nowego lub mającego niewiele lat. Autocasco chroni interesy sprawcy wypadku- może on otrzymać odszkodowanie za uszkodzony samochód. Właściciel polisy AC może liczyć na pieniądze w przypadku zniszczenia pojazdu przez czynniki pogodowo-przyrodnicze, np.: powódź, grad, przywalone drzewo. Odszkodowanie otrzyma również w przypadku kradzieży auta. Problemem dla kierowców jest fakt, że zakres AC nie jest jednolity. Przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela trzeba przeanalizować zakres ubezpieczenia i na tej podstawie zdecydować, czy dla danego kierowcy jest to ubezpieczenie opłacalne. W Polsce ubezpieczenie AC wykupiło zaledwie 27% kierowców. Pozostałych odstrasza koszt ubezpieczenia samochodu polisą AC.

W razie uszkodzenia swojego pojazdu

muszą ponosić koszty jego

naprawy z własnej kieszeni.

Polisa AC to cena spokoju

właściciela pojazdu- cokolwiek nie stałoby

się jest ubezpieczony i otrzyma pieniądze,

za które będzie mógł naprawić samochód.

Przeglądając oferty ubezpieczenia AC należy zwrócić uwagę na czy ubezpieczenie obejmuje tylko zderzenie pojazdu z innym samochodem, czy także zderzenie z osobą, zwierzęciem, przedmiotem; działania osób trzecich polegające na uszkodzeniu pojazdu i wyposażenia; zniszczenia wynikające z powodzi, zatopienia, gradobicia czy uderzenia pioruna, pożaru oraz kradzieży. Dla kierowcy, który decyduje się na zakup polisy AC istotna jest suma ubezpieczenia. Najkorzystniejsza dla właściciela jest stała suma ubezpieczenia, która nie maleje wraz z utratą wartości pojazdu.

Ważną kwestią jest ubezpieczenie szyb od pęknięć, odprysków, czy wybicia. U niektórych ubezpieczycieli uszkodzenia szyby brane są pod uwagę podczas wyliczania zniżki za bezszkodową jazdę. Uszkodzenie szyby w samochodzie nie zawsze musi być spowodowane wypadkiem. Utracić szybę można wskutek odprysku żwiru, gradu, wandalizmu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują osobne ubezpieczenie szyb. W przypadku dodatkowego ubezpieczenia szyb, likwidacja szkód dotycząca szyb nie powoduje utraty zniżek z ubezpieczenia AC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 Google+ 0 Email -- Filament.io 0 Flares ×